Local elections 2014: Barnsley, South Yorkshire

.
.
1
Have your say

JUST two seats changed hands in Barnsley as the UK Independence Party challenge failed to materialise to the same extent as neighbouring Rotherham.

Labour lost the Old Town ward to the Barnsley Independent Group but picked up Penistone West at the expense of the Conservatives.

But after the pain suffered by the party in Rotherham overnight, Labour will take comfort from the fact that none of Ukip’s candidates in Barnsley seriously challenged.

RESULTS (LABOUR HOLD)

CENTRAL

Margaret Bruff Labour 1219

Dave Gibson TUSC 405

Colin Porter English Democrats 481

Stuart Wilkinson Conservative 265

CUDWORTH

Tony Devoy Ind 280

Ralph Dyson TUSC 169

Joe Hayward Labour 1582

George Hill Conservative 235

DARFIELD

David Burnett English Democrats 633

Pauline Markham Labour 1305

Debbie Toon Conservative 373

DARTON EAST

Anthony Mawson Conservative 491

Paul Robinson English Democrats 501

Harry Spence Labour 1432

Robert Teal Lib Dems 219

DARTON WEST

Sharon Howard Labour 1377

Ian Sutton English Democrats 715

Clive Watkinson Conservative 566

DEARNE NORTH

Dave Sim Labour 1179

Graham Swiffen Ukip 752

Gordon Wilkinson Conservative 103

DEARNE SOUTH

May Noble Labour 1935

Lee Ogden Conservative 295

DODWORTH

Andrew Barr Conservative 315

Jack Carr Barnsley Independent Group 997

Anisa Kola Ukip 717

Tony Wright Labour 796

HOYLAND MILTON

Brian Caton TUSC 149

Michael Davies Barnsley Independent Group 551

Robin Franklin Labour 1425

Freddy Ponce Ind 206

Justin Saxton Putting England First 278

Lesley Watkinson Conservative 238

KINGSTONE

Tracey Holland TUSC 137

Christopher Houston Ukip 873

Kath Mitchell Labour 1011

Mike Toon Conservative 164

MONK BRETTON

Garry Needham Conservative 512

Ken Richardson Labour 1676

NORTH EAST

Eddie Devoy Ind 204

Dorothy Higginbottom Labour 1493

Jim Johnson Ukip 900

Nichola Richardson Conservative 183

OLD TOWN

Liz Grundy Barnsley Independent Group 1133

Penny Lofts Labour 1053

Estelle Mageean TUSC 134

Gill Millner Conservative 234

PENISTONE EAST

Robert Barnard Conservative 1511

Jill Hayler Labour 1142

Chris Wood Ukip 971

PENISTONE WEST

Andrew Milner Conservative 973

Joe Unsworth Labour 1015

Steve Webber Independent 635

David Wood Ukip 891

ROCKINGHAM

James Andrews Labour 1032

Andy Belk Ukip 829

Karen Fletcher TUSC 64

Peter Murray Conservative 194

Kevin Riddiough Putting England First 69

Steve Sylvester Barnsley Independent Group 652

ROYSTON

Aiden Benoit Ukip 887

Tim Cheetham Labour 1134

Tom Dean TUSC 59

Edward Gouthwaite 90

Anne Haynes Conservative 155

ST HELENS

Jan Campbell TUSC 168

Dave Leech Labour 1271

Dean Walker English Democrats 382

Delia Weldon Conservative 108

STAIRFOOT

Paul Buckley Conservative 396

Brian Mathers Labour 1409

Frank Watson Socialist Labour Party 178

WOMBWELL

Robert Frost Labour 1302

Neil Robinson Ukip 909

Angela Waller TUSC 76

Alex Wilkinson Conservative 174

WORSBROUGH

John Clarke Labour 1014

Raymond Levitt Barnsley Independent Group 942

Jonathan Robinson Conservative 201

Terry Robinson Socialist Labour Party 105