Local elections 2014: North East Lincolnshire

.

.

0
Have your say

Labour has lost control of North-East Lincolnshire Council as Ukip took its total number of councillors on the authority to eight.

RESULTS (PRE-MAY 22: LABOUR CONTROL)

CROFT BAKER

Matthew Brown Labour 1031

Roy Crampton TUSC 104

Sarah Hughes Lib Dems 61

Debbie Landymore Conservative 352

Christopher Osborne Ukip 885

Leanor Pidgen Independent 424

EAST MARSH

Stephen Beasant Lib Dems 907

Annie Darby Labour 369

Andrew Dickson Green 46

Phillip Dumbrell Ukip 422

Philip Tuplin TUSC 22

FRESHNEY

Andrew Lingwood Green 73

Nicholas Pettigrew Ukip 763

Douglas Pickett Lib Dems 85

Ian Radford TUSC 32

Graham Reynolds Conservative 394

Kathryn Wheatley Labour 631

HAVERSTOE

Jack Connor Labour 547

Margaret Cracknell Conservative 1403

Victoria Dunn Green 86

Roy Horobin Lib Dems 133

Paul Wood Ukip 939

HENEAGE

Andy Fox Green 97

Abby McKenna Lib Dems 108

Val O’Flynn TUSC 43

John Stockton Ukip 918

David Walker Conservative 408

Karl Wilson Labour 779

HUMBERSTON AND NEW WALTHAM

Gareth Carter Labour 533

Stephen Harness Ukip 1521

Stan Shreeve Conservative 1062

IMMINGHAM

David Bolton Labour 960

Martin Reed Green 112

Andrew Smith TUSC 49

Stewart Swinburn Conservative 787

Andy Warwick Ukip 952

PARK

Joseph Coombs TUSC 42

Tom Furneaux Conservative 614

Liz Haddock Labour 577

Christina McGilligan-Fell Lib Dems 867

Jacqueline Vessey Green 165

Stephen Whittingham Ukip 796

SCARTHO

Sally Dixon Conservative 960

Catherine Harper Labour 549

Graham Hicks Lib Dems 179

Henry Hudson Ukip 1233

SOUTH

Jane Bramley Ukip 690

Hayden Dawkins Conservative 200

Luke Hardy Green 52

Debbie Hill Independent 238

Susan Pickett Lib Dems 97

Callum Stanland Labour 660

SIDNEY SUSSEX

George Georgiou Independent 89

Richard Hardy Conservative 369

Nicola Hocknell Lib Dems 79

Malcom Morland TUSC 126

Matthew Stinson Ukip 891

Alexander Wallace Labour 584

WALTHAM

Iain Colquhoun Conservative 889

Eleanor Fell Lib Dems 76

Guy Haxby Ukip 664

Ashley Smith Labour 389

WEST MARSH

Peter Barker Independent 247

Paul Batson Ukip 325

Tim Mickleburgh Labour 434

David Mitchell TUSC 32

Keith Watkin Independent 135

WOLDS

John Chapman Ukip 676

David Hasthorpe Conservative 911

Christopher Swale Labour 408

YARBOROUGH

james Cairns Ukip 957

Rhys Cook Conservative 387

May Dodds Labour 717

Sarah Leak Lib Dems 175

Ben Leech TUSC 42

Back to the top of the page