Forget the rain - league cricket is back

Club cricket is back. It is constrained by Covid-19 restrictions and there are temporary competitions to suit the shortened season. Of course, day one was met with rain showers that interrupted and even halted matches.

Steve Foster: All-round display.

But it is back and nothing could dampen the enthusiasm with which it was met.

Before their match in the 10-team Yorkshire Premier North, the players of York and Sheriff Hutton Bridge observed a minute’s silence to remember former York captain Dan Woods, who died of cancer in March, aged 32.

Sign up to our daily newsletter

The i newsletter cut through the noise

Half-centuries from Guy Darwin and Alex Lilley helped York to 195-9 but a third-wicket stand of 99 between Adam Fisher (46) and Tommy Hudson (90) set Bridge on their way to a victory, clinched with just three balls to spare.

Dominic Rhodes dominated as Stamford Bridge overcame Woodhouse Grange, following up an unbeaten 80 with three quick wickets to blunt the reply.

John Gilham (40) was top scorer as Clifton Alliance beat Dunnington with only one ball left.

A century stand between William Wade (91no) and Joe Dale (51) was the heart of Acomb’s 186-8, in the win against Driffield.

In the Yorkshire South League Cup format for 2020, Alex Morris and Liam Wiles hit half-centuries for Cawthorne but the rest of the batting struggled against Robert Shaw (4-12) and Sam Kellett (3-20), with wicketkeeper Sam Hunt having a hand in five dismissals. Shaaq Choudhry (43no) steered Sheffield Collegiate past the revised 122-run target.

Hallam’s 172-8 was also adjusted because of rain and James Wolfenden (72no) and Joe Cook (61no) eased Wakefield Thornes to a 10-wicket win, while Whitley Hall enjoyed a comfortable victory at Barnsley.

Tanzeel Ali included 10 fours and three sixes in his 84 as Elsecar beat Tickhill, for whom Ross Driver made 51,

Wickersley’s Nathan Taylor followed up a top-score of 45 with 4-24 but still ended on the losing side at Doncaster Town, while Stephen Foster scored 59 for Treeton and took 3-7 and, with Ben Birtles (4-23), made sure Appleby Frodingham would no reach their target.

In the Huddersfield League Group format, Harvey Booth cracked 10 fours and five sixes in his 102 as Broad Oak reached 192-8 but Bradley Birkhead topped that with 124, including eight fours and 11 sixes, as hosts Scholes clinched a one-wicket win.

Sam Kelly (93) top scored in Honley’s 218-6 and despite 94 from Ben Raven-Hill, Thongsbridge came up 12 runs short.

Luke Bridges took 5-16 as Barkisland won at Golcar, while Siraj Sajid dominated in Moorlands’ win at Armitage Bridge, taking 4-8 and hitting 51 not out.

Just two matches finished in the Yellow Group. Jonathan Butterfield (84) starred as Kirkburton overcame Shelley, while Rohan Randhawa (3-20) and Jacob Bower (3-11) helped skittle Thurstonland for 64 to set up an easy win for Elland.

In the Red Group, Liam Greig (52no) and Colin Stower (36no) guided Denby Dale to victory at Almondbury, while Jack Pearson’s 4-5 helped bowl out Holmfirth for 70 to set up a three-wicket win for Rastrick.

Stephen Brown took 4-34 and hit 44 as Aire Wharfe champions Otley beat promoted Addingham by five wickets.

George Myers included 18 boundaries in his 107 as Rawdon set a 248 target for the other promoted side, Saltaire, who made 95 as Andrew Doidge (4-36) and Jake Hodges (4-20) struck.

At Bilton, Collingham’s Toby Jacklin followed up a 4-31 spell, a run-out and catch with an unbeaten 38 but had to be content with a tie. Awais Ejaz (5-26) had put the brake on the visitors’ reply.

Harry Smallwood (70) top scored in Olicanians’ 162 but Ilkley got home by four wickets with Terry Pattinson (44) and Will Candlish (43) leading the chase.

With Michael Shelton taking 6-45, Burley fell just short of North Leeds’ 155-8 despite a spirited 54 not out from No 9 Redmond Bolton.

Istikhar Hussain (4-27) and Imran Shah (3-43) restricted Horsforth to 106 and put Follifoot on the way to an eight-wicket win.

Results

Yorkshire Premier North

* denotes home team

*Acomb 186-8 (W Wade 91no, J Dale 51; J Anson 4-45), Driffield Tn 134 (G Halder 38, N Kelly 37; J Tindall 4-35, J Dale 3-30); *Castleford 41-1 (B Clark 28no) v Harrogate abnd; Dunnington 142-7 (A Bilton 45; L Green 3-20), *Clifton Alliance (Rev tgt 149) 149-5 (J Gilham 40, J Tupp 36; J Anderson 3-32); Stamford Bridge 206-4 (K Waite 35, B Pearson 61, D Rhodes 80no), *Woodhouse Grange (Rev tgt 150) 120-5 (H Wilson 34, D Eastwood 27no, C Suddaby 39no); *York 195-9 (G Darwin 59, A Lilley 52; F Collins 4-34, M Bird 3-43), Sheriff Hutton Bridge 196-7 (A Fisher 46, T Hudson 90, T Latham 26no; T Forsdike 3-37).

Yorkshire South Premier League Cup

Eastern Group: *Doncaster Tn 150-9 (B Anjam 42, C Kaye 44; N Taylor 4-24), Wickersley OV (Rev tgt 138) 120-3 (N Taylor 45, I Spencer-Jones 43); Elsecar 178-6 (P Hadfield 45, T Ali 84), *Tickhill (Rev tgt 157) 96-2 (M Cummins 33, R Driver 51); *Treeton 140 (S Foster 59; P Hilton 4-17, K Watson 3-27), Appleby Frodingham (Rev tgt 147) 108 (K Lindley 42; S Foster 3-7, B Birtles 4-23).

Western Group: Whitley Hall 160-7 (J Moorhouse 42, M Cartwright 32, A Fletcher 26), *Barnsley WM (Rev tgt 111) 85-4 (S Walters 26no); *Cawthorne 159-9 (A Morris 51, Liam Wiles 55; R Shaw 4-12, S Kellett 3-20), Sheffield Collegiate (Rev tgt 122) 125-5 (S Choudhry 43no); *Hallam 172-8 (A Hughes 25, R Singh 31; M Taylor 3-13), Wakefield Thornes (Rev tgt 139) 139-0 (J Wolfenden 72no, J Cook 61no).

Huddersfield T30

Group Orange: *Armitage Bridge 99-9 (C Dennison 25; S Sajid 4-8), Moorlands 100-4 (S Sajid 51no); Barkisland 141-4 (B Heritage 27, M Weston 25), *Golcar 111 (L Bridges 5-16); Broad Oak 192-8 (H Booth 102, D Rushworth 40; G Pearson 4-41), *Scholes 195-9 (B Birkhead 124); Delph & Dobcross 119 (N Jones 26, A Hayes 29; L Patel 3-9), *Shepley 40-4 (U Yaqoob 3-29) abnd; Honley 218-6 (S Kelly 93, T Taylor 27, A Greaves 33), *Thongsbridge 206-8 (B Raven-Hill 94, R Marshall 38, H Franklin 36).

Group Yellow: Thurstonland 64 (R Randhawa 3-20, J Bower 3-11), *Elland 65-2 (G Finn 37no); *Kirkburton 174-5 (J Butterfield 84, J Ahmad 28, B Carrington 37), Shelley 152-8 (M Sykes 26, J Jones 27, F Usman 26); Slaithwaite 139 (S Butt 38, A Walker 25; W Simpson 4-39) v *Lascelles Hall abnd; *Marsden v Meltham no play.

Group Red: *Almondbury 86 (I Amjad 25no; N Wood 3-17), Denby Dale 91-1 (C Stower 36no, L Greig 52no); Emley Clarence 78 (M Henshaw 4-21, D Payne 4-15) v *Almondbury Wes abnd; *Denby 143 (J Gumpert 56; P Cummins 6-15), Skelmanthorpe 68-1 (P Cummins 26no, J Sykes 30no) abnd; *Holmfirth 70 (S Butterworth 27; A Bracher 3-18, J Pearson 4-5), Rastrick 71-7 (T Barrett 38no); *Lepton Highlanders 100-4 (J Mulhall 52no) v Hoylandswaine abnd.

Aire Wharfe

Division 1: *Bilton 138 (R Bradshaw 27, R Vass 31; T Jacklin 4-31, J Duscher 3-32), Collingham 138 (T Jacklin 38no; A Ejaz 5-26, T Arshad 3-36); *Horsforth 106 (I Hussain 4-27, I Shah 3-43), Follifoot 107-2 (N Robinson 29no); Olicanian 162 (H Smallwood 70, N McLellan 34; P Dover 4-40, L Bott 3-37), *Ilkley 163-6 (T Pattinson 44, W Candlish 43, N Merrick 27no; M Nadim 4-37); *North Leeds 155-8 (G Wales 26, A Copley 36no; J Wright 3-34), Burley 151 (J Wright 26, N Brook 26, R Bolton 54no; M Shelton 6-45) Addingham 128 (R Atkins 33; S Brown 4-34), *Otley 129-5 (S Brown 44, N Goldthorpe 26no, D Reeve 25no; R Ellis 4-31); *Rawdon 248-9 (G Myers 107, G Clough 42; S Ali 3-88, M Shah 3-46), Saltaire 95 (A Doidge 4-36, J Hodges 4-20).

Division 2: Hall Park 84 (S Hudson 6-24), *Beckwithshaw 88-3 (T Pratt 32no); Adel 277-6 (T Harrison 42, G Hogg 109no, J Thorp 26), *Calverley 38-9 (J Thorp 5-27, G Thorpe 3-8); New Rover 107 (M Patel 27; A Mahmood 4-28, J Key 4-15), *Green Lane 111-3 (W Akhtar 65no); Bardsey 318 (M Altaf 59, T Franklin 45, T Clayton 74, S Zaman 29, H Williams 36no; E Mason 5-55), *Kirkstall Ed 231-9 (D Lamb 32, M Tavare 79; H Campbell 5-63); *Pool 145 (C Bell 43, W Cooper 42; M Ali 5-26), Tong Park Esholt 147-6 (F Maqsood 37, Z Khan 47), *Steeton 200 (C Knowles 35, S Pearson 102; C Wain 4-43), Guiseley 121 (M Nutter 8-26).

Division 3: *Alwoodley 125-6, Old Leodiensians 54; Thackley 175-7, *Ben Rhydding 176-8; North Leeds II 208-6, *Bolton Villas 211-4; St Chads Broomfield 146, *Colton 147-7; Skipton 242, *Leeds Modernians 108; *Tong Park Esholt II 229-3, Ilkley II 127.

Halifax

Premier: Triangle 208 (Silkstone 84, Whippey 57, Collins 4-32), *Bradshaw 176 (Whippey 4-34); *Copley 57 (Rawat 4-6), Blackley 60-5; *Illingworth St Mary’s 169-9 (Mehmood 43, J Hutchinson 4-46), Thornton 144-6 (N Hutchinson 76) rdc 30 overs; *Mytholmroyd v Shelf Northowram HT – no play; *Sowerby Bridge 116, Warley 118-7; *SBCI 124-9, Booth

125-5 (Ri Laycock 50, Scholefield 4-25).

First Division: Mount 149 (Visnagri 57), *Great Horton PC 150-2 (Hassall 59); Clayton 258-6 (Ambler 113no, Wilson 49, Brown 41), *Luddendenfoot 209 (Barron 65, Shafique 4-10); *Oxenhope 95 (Broadbent 4-22), Upper Hopton 96-0 (Wightman 54no).

Second Division: *Bradley & Colnebridge 184-8, Augustinians 66; *Greetland 179 (Yousaf 66, Mukhtar 59, Rahman 4-28), Outlane 180-8; *Stones 135 (Kenworthy 56, J Clough 4-19), Queensbury 107-9 rdc 37 overs.